o nas
współpraca
kontakt
en

O nas

Fundacja Polka dot jest niezależną organizacją stworzoną przez artystki związane z gdańską sceną tańca. Fundacja zajmuje się rozwijaniem i promowaniem sztuki tańca i choreografii we współpracy z artystami oraz instytucjami kultury. Celem działań fundacji jest budowanie nowego wymiaru dialogu, w którym taniec jest podstawowym językiem zarówno w sferze kultury, życia społecznego, edukacji i wymiany artystycznej. Fundacja zainaugurowała swoją działalność w 2018. Pierwszym współrealizowanym projektem jest „Serce Fabryki” we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Europejskim Centrum Solidarności oraz Tabacka Kulturfabrik. Polka dot wraz z Instytutem Muzyki i Tańca będzie organizatorem Polskiej Platformy Tańca w Gdańsku 5–8 września 2019 roku.

Stworzyłyśmy Polkę dot z potrzeby połączenia sił, innowatorskiego myślenia oraz działania w kulturze i sztuce. Jesteśmy niezależnymi artywistkami. Łączy nas taniec i łączy nas Gdańsk. Chcemy uruchamiać przestrzeń wymiany twórczej pomiędzy tańcem a innymi obszarami życia. Czerpiąc z naszych dotychczasowych doświadczeń i potencjału, proponujemy nową jakość obecności tańca w sferze sztuki, życia społecznego oraz na styku kultury z biznesem. Nasze działania artystyczne i edukacyjne pozwolą na budowanie mocnych relacji w społecznościach oraz rozwijanie partnerstwa artystów z instytucjami kultury i organizacjami, dla których taniec może być językiem przyszłości.

Fundację Polka dot tworzą:

Ula Zerek
Absolwentka Międzywydziałowego Instytutu Nauk o Sztuce na ASP w Gdańsku (2015) oraz Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych Uniwersytetu Gdańskiego (2008). Od kilku lat głównym obszarem jej zainteresowań jest Taniec jako sztuka relacji (temat pracy dyplomowej na ASP). Jako artystka niezależna, pracuje na granicy dyscyplin. Realizuje autorskie prace, w których taniec w wyniku współpracy z zaproszonymi artystami przenika się z innymi formami sztuki. Współtworzy duet performatywny z Tobiasem Pflugiem pod nazwą Safe&Sound. Od 2004 roku współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw w Gdańsku. Od 2014 producentka spektakli i koordynatorka projektów tanecznych w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku. Rezydentka programu Mica Moca/Uferstudios w Berlinie zorganizowanego z Instytutem Muzyki i Tańca (2013). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Podwójna laureatka nagrody Sztorm Roku 2009 przyznawanej przez trójmiejską redakcję Gazety Wyborczej. W Fundacji Polka dot pełni funkcję Prezeski Fundacji. Jej głównym obszarem działań jest inicjowanie współpracy pomiędzy artystami i partnerskimi organizacjami oraz podejmowanie wyzwań związanych z tworzeniem wizerunku sztuki tańca i relacją z odbiorcami.

dr Katarzyna Pastuszak
Tancerka i choreografka, teatrolożka, animatorka kultury, wykładowca akademicki (UG – Kulturoznawstwo). Studia: Skandynawistyka (UG), Wiedza o teatrze (Akademia Teatralna im. Zelwerowicza), Filologiczne Studia Doktoranckie (UG). W latach 2005-2014 Kuratorka Gdańskiego Festiwalu Tańca. Autorka publikacji “Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego - teatr ciała-w-kryzysie”. Od 2003 prowadzi Teatr Amareya z siedzibą w Gdańsku. W 2015 i 2016 nominowana do prestiżowej nagrody „Splendor Gedanensis” za reżyserię spektaklu „Nomadka” i realizację polsko-japońskiego projektu „Kantor_Tropy”. Zdobywczyni prestiżowego stypendium „Młoda Polska” 2015. Regularnie prowadzi warsztaty taneczne i teatralne w Polsce i zagranicą. W Fundacji Polka dot pełni funkcję Wiceprezeski. Zajmuje się wdrażaniem nowatorskich rozwiązań w zakresie budowania relacji z partnerami i odbiorcami projektów. Jej głównym obszarem działania jest tworzenie nowatorskich projektów kulturalnych i edukacyjnych oraz animowanie międzynarodowej współpracy kulturalnej.

Katarzyna Chmielewska
Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku (1993); studiowała taniec współczesny w P.A.R.T.S. w Brukseli (1997). Od 1993 współtworzy wraz z Leszkiem Bzdylem Teatr Dada von Bzdülöw. Prezeska Stowarzyszenia Teatr Dada von Bzdülöw w latach 2008-2012 oraz ponownie od 2016. Działając od początku jako kolektyw twórczy stworzyli dotąd blisko pięćdziesiąt przedstawień, współpracując na stałe z kilkunastoma artystami z Polski i z Europy. Od 2009 Dada związane jest z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, a swoje spektakle prezentował już w kilkudziesięciu państwach na całym świecie, m.in. w Europie, Chinach, Izraelu, Palestynie, Indiach, Korei Południowej i USA. Laureatka nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego za całokształt dorobku i wybitne osiągnięcia artystyczne. Współtworzy spektakle z innymi choreografami oraz tworzy ruch sceniczny w teatrach dramatycznych. Regularnie uczy i prowadzi warsztaty z improwizacji oraz techniki tańca współczesnego. Inicjatorka cyklicznego projektu edukacyjnego “Dada Hub”, dla tancerzy i młodych choreografów w Sopocie. Współzałożycielka Fundacji Polka dot w której pełni funkcję Wiceprezeski. Jej głównym obszarem działań jest międzynarodowa wymiana artystyczna i kuratorska oraz inicjowanie i organizowanie nowatorskich projektów w zakresie tańca i choreografii.


Katarzyna Ustowska
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku (2008) oraz wydziału tańca współczesnego na University of Kent w Northern School of Contemporary Dance w Wielkiej Brytanii (2012). Magister w dziedzinie edukacji w tańcu współczesnym na Frankfurt University of Music and Performing Arts w Niemczech (2017). Realizuje autorskie prace, tworzy projekty artystyczne i edukacyjne w Polsce i za granicą. Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw i Teatrem Trans-Atlantyk. Prowadzi autorski program edukacji tanecznej w otoczeniu pedagogicznym Montessori. Prowadzi warsztaty, bazując na różnorodnych technikach tańca współczesnego i metodach improwizacji. W swojej pracy poszukuje nowych możliwości porozumienia poprzez ruch oraz nowej perspektywy edukacji w tańcu. Stypendystka Prezydenta Miasta Sopotu oraz laureatka nagrody “Sopocka Muza dla Młodych Twórców”. W Fundacji Polka dot pełni funkcję Przewodniczącej Rady Nadzorczej. Jej główne obszary działania to realizacja programów edukacyjnych i artystycznych oraz rozwijanie nowych modeli współpracy pomiędzy twórcami, a instytucjami kultury.


Członkowie fundacji:

Tatiana Kamieniecka
Absolwentka Kulturoznawstwa i Pedagogiki na UG oraz Szkoły Muzycznej I st. w Gdańsku. W latach 2007-2008 studiowała na Wydziale Teatru Tańca w PWST w Krakowie. W 2016 r. ukończyła roczny Kurs Choreografii Eksperymentalnej. Zajmuje się edukacją opierającą się na integrowaniu różnych technik i metodologii. Ponadto jest certyfikowaną masażystką i terapeutką czaszkowo-krzyżową. Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdulow oraz choreografami niezależnymi: Izą Szostak, Martą Ziółek, Renatą Piotrowską –Auffret oraz Anną Steller. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016), Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska (2012) oraz Alternatywnej Akademii Tańca (2011, 2016) organizowanej przez Art Stations Foundation w Poznaniu. Jest autorką performansów oraz akcji site-specific. Od 2009r. zajmuje się edukacją w zakresie techniki tańca współczesnego, improwizacji oraz świadomości ciała. W swojej praktyce pracy z ciałem korzysta m.in. z technik somatycznych i metody autentic movement. Od lat eksploruje szeroko rozumianą improwizację, pracę ze stanami, wyobraźnią oraz eksperymentalnym podejściem do działań fizycznych. W Fundacji Polka dot jest członkinią Rady Nadzorczej. Jej głównym obszarem działań jest promowanie holistycznej edukacji w pracy z ciałem, adresowanej do różnych grup wiekowych.

Anna Steller
Tancerka, performerka i choreografka. Na scenie występuje od 1993 roku. Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdulow oraz z Teatrem Patrz Mi Na Usta Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza. Jest współzałożycielką zespołu Good Girl Killer, obecnie tworzonym w duecie z Magdą Jędrą. Tworzy spektakle taneczne, akcje performance oraz performance typu site specific. Często prezentuje swoje akcje performance w galeriach sztuki. Bierze udział w projektach międzynarodowych z dziedziny tańca jak, jak również sztuk wizualnych. Jest laureatką Nagrody specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej (2012) oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców. Jest stypendystką Dance Web na warsztaty w ramach Impulstanz Festival we Wiedniu (2003), programu Visegrad Fund (2015) i stypendystką Alternatywnej Akademii Tańca przy Art Station Foundation (2014). Współzałożycielka Spółdzielni Socjalnej Dwie Zmiany i Klubu Ziemia. Jest członkinią Rady Nadzorczej Fundacji Polka dot.

Projekt strony dofinansowany w ramach Funduszu Akumulator Społeczny, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.